جالب است بدانید که علم, تاثیر شگفت انگیز هر رنگ را ثابت نموده. هر رنگ در بیننده ای که خداوند نعمت بزرگ بینایی را به او عطا کرده القاء کننده حس بخصوصی است.

 رنگ ها ی بی نهایت متنوعی در دنیا وجود دارند که هرکدام ویژگی خاص خود را دارد. یکی از موارد اساسی در خلق یک برند استفاده ی مناسب و بجا از رنگ است.

در ادامه نکاتی در مورد چند رنگ پر طرفدار ارائه می دهم که این مطالب مقدمه ای است برای آشنایی اولیه در مورد خواص و نکات مربوط به رنگ ها.

سفید

رنگ سفید برای اکثر افراد یادآور معصومیت و همچنین پاکیزه گی است . این رنگ ، رنگی بسیار ملایم بوده که با همه رنگ ها تناسب دارد.

بنابراین برای برند هایی که رسالت آن ها درارتباط با پاکی و پاکیزگی است به خوبی می توانیم از این رنگ استفاده کنیم .

بکاربردن اکثر رنگ ها روی یک زمینه سفید توجه بالایی جلب می نماید .

سیاه

سیاه معمولا نماد قدرت، تاریکی و مرگ است. ازدیگر موارد استفاده رنگ مشکی برای جذب حرارت وگرما و نیز برای لاغر نشان دادن افراد و کوچک نشان دادن اشیا و همچنین دادن عمق به تصویر است.  

زرد

این رنگ در اکثر افراد موجب القای حس شادی و نشاط است . اما مراقب استفاده زیاد از حد رنگ زرد در محیط باشید چرا که موجب ایجاد حس عصبانیت می گردد.

رنگ زرد همچنین سوخت و ساز بدن را بالا می برد بنابراین تا حدودی می تواند در کاهش وزن هم موثر باشد. از دیگر خواص این رنگ افزایش تمرکز است. ترکیب زرد با رنگ مشکی توجه بالایی را به خود جلب می کند، همچنین ترکیب زرد و بنفش تاثیر مناسبی روی یادگیری دارد .

آبی

یکی از پرطرفدار ترین رنگ ها است . آبی موجب ایجاد حس صلح و آرامش است چرا که با دیدن این رنگ بدن مواد شیمیای آرامش بخش تولید و ترشح می کند!

 استفاده زیاد از حد از آبی در محیط موجب ایجاد حس بی تفاوتی و سردی می گردد . آبی حس وفاداری را به افراد القا می کند بنابراین بهترین رنگ برای جلب اعتماد است.

در مبحث برندینگ بکاربردن آبی در کنار نارنجی به عنوان رنگ مکمل موجب جلب توجه می گردد.

قرمز

این رنگ به خوبی جلب توجه می نماید. قرمز رنگ پر شور و هیجانی است که سبب سریع تر شدن ضربان قلب و تنفس می گردد. اما مراقب باشید برای موارد تنش زا از این رنگ استفاده نکنید.

 رنگ مکمل قرمز سبز است بنابراین بکاربردن این دو رنگ در کنار هم برای جلب توجه مخاطب مناسب است.

سبز

سبز یادآور طبیعت است. رنگ سبز خواص اعجاز آوری دارد.

غالباً افراد تصور دارند که دلیل استفاده از رنگ سبز در اتاق عمل و بیمارستان ها فقط ملایمت و آرامش دهنده بودن این رنگ است اما در واقعیت علاوه بر آرام بخشی و ملایم بودن دلیل دیگری نیز وجود دارد و آن بدین علت است که در محیط هایی که رنگ سبز بکار برده می شود میکروب های کمتری قدرت تکثیر و دوام دارند!

در پایان

برای استفاده مناسب و بجا از خواص اعجاز آور رنگ ها و کمک گرفتن از آنها برای برند سازی ابتدا باید قصد و هدف خود را از ایجاد یک برند مشخص نمایید و سپس با توجه به خصوصیات جالب هر رنگ برای ا یجاد حس مورد نظر خود در مخاطب و در نهایت خلق یک برند موفق گام بردارید .

نویسنده: رومینا